MBS

Historia

MBS Computergraphik Sp z o.o. jest firmą działającą od 1990 roku w branżach mechaniki precyzyjnej i zaawansowanych technologii elektronicznych. Założona jako spółka Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych Mera-Błonie i zagranicznej firmy Sysgraph Computergraphik za główny cel swojej działalności wybrała utworzenie nowoczesnego ośrodka badawczo-wdrożeniowego. Do 1993 roku firma stanowiła zaplecze badawczo-rozwojowe ZMP Mera-Błonie przygotowując do produkcji takie urządzenia jak: drukarki igłowe, minikomputery, dalekopisy. Następstwem pogarszającej się sytuacji na rynku usług konstrukcyjnych było opracowanie przez spółkę szeregu własnych specjalistycznych urządzeń elektronicznych i mechanicznych. W tym czasie powstały m.in.: drukarka dla niewidomych, system mebli komputerowych, miniaturowy mechanizm drukujący, elektroniczny stempel oraz układy komputerowego sterowania pras numerycznych.

W 1996 roku rozpoczęto prace konstrukcyjne nad urządzeniem parkingowym – parkometrem. W kolejnych latach firma opracowywała kilka wersji parkometrów X2 i X3. Do 2002 roku zainstalowano parkometry w Kartuzach, Gdańsku, Pile, Rybniku, Pszczynie, Cieszynie, Grodzisku Mazowieckim, Łomży, Zielonej Górze, Kędzierzynie-Koźlu, Świdnicy, Łebie oraz w Warszawie. MBS objął opieką wszystkie powyższe instalacje, gdyż część modułów do produkowanych w ZMP Mera-Błonie parkometrów to opracowania własne. Firma dostarczała m.in.: moduł selekcji monet, moduł wydruku, czytnik kart elektronicznych i system zasilania bateryjnego.

Momentem przełomowym w historii firmy była instalacja w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie 1280 parkometrów X3. Wcześniejsze instalacje nie przekraczały 50 parkometrów. W 1999 roku firma zawarła z ZMP Mera-Błonie umowę na wyłączne świadczenie usług serwisu gwarancyjnego, pogwarancyjnego oraz obrót częściami zamiennymi do wszystkich parkometrów serii X. Równolegle zawarte zostały umowy z firmą operatorską, odpowiadająca za organizację i działanie strefy płatnego parkowania w Warszawie. Przekształciło to główny profil firmy, którym od tej pory stał się specjalistyczny serwis parkometrów i obsługa stref płatnego parkowania. MBS skoncentrował się na budowaniu zaplecza techniczno-serwisowego, kompletowaniu zespołu techników i serwisantów. Jednocześnie wprowadzano parkometr X3 do innych miast w Polsce, opracowywano rozwój nowych parkometrów. W tym czasie powstały dwie nowe konstrukcje: parkometr X3/2000 i X3/4E. Pierwszy zainstalowano w Gdańsku w liczbie 70 sztuk. Drugi na zlecenie firmy 4 Ever Inventive dla potrzeb ukraińskiego rynku zainstalowano w Dniepropietrowsku w liczbie 120 sztuk.

W 2002 roku pogarszająca się sytuacja finansowa doprowadziła ZMP Mera-Błonie do upadku. MBS zdecydował się opracować tani parkometr dla potrzeb krajowego rynku. Efektem tej pracy stał się parkometr Z1, produkowany przy współpracy z kilkoma specjalistycznymi firmami krajowymi.

Szczególny okres w historii firmy rozpoczął się w 2009 roku - praca nad nowym parkometrem zaowocowała jego instalacją (330 sztuk) w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie. Najnowsze dzieło konstruktorów firmy - parkometr Z3 - w bardzo krótkim czasie swoją popularnością dogonił parkometr Z1. Do końca 2011 roku firma zainstalowała ponad 590 parkometrów Z3. Rok 2012, to powstanie wersji parkometru Z3 wyposażonej w klawiaturę alfanumeryczną oraz jej instalacja (200 sztuk) w Strefie Płatnego Parkowania we Wrocławiu. Natomiast rok 2013, to rozbudowanie funkcjonalności parkometru Z3 w płatności za pomoca kart bezpinowych PayPass/PayWave.

Obecny profil firmy skoncentrowany jest na produkcji i serwisie parkometrów oraz organizacji i obsłudze stref płatnego parkowania. Jednocześnie w firmie rozwijane są technologie elektronicznej i mechanicznej identyfikacji monet, systemów elektronicznych kart płatniczych, układów wydruków i układów zasilania, jak również zaawansowanych konstrukcji mechanicznych o wysokim stopniu zabezpieczeń i specjalistycznego oprogramowania zarządzającego. Kapitał firmy jest prywatny i w 100% polski.

Parkometry Z1 i Z3 stały się najpopularniejszymi urządzeniami do pobierania opłat parkingowych w Polsce.

Do roku 2013 ponad 1550 parkometrów Z1 i Z3 obsługuje strefy płatnego parkowania w 50. miastach Polski.